Masa Tenisi Türkiye Lig´lerinde çeşitli nedenlerden dolayı lige devam edemeyecek olan kulüpler, yenilenen TMTF Yarışma Talimatı´nın 15. Maddesi ile Masa Tenisi takımlarını kapatmak zorunda kalmayacaklar.

Birleşme, Ligde Oynama Hakkını Devretme veya İsim Değiştirme ile Kulüpler, Masa Tenisi takımlarına artık kilit vurmayacak.

Düzenlemeyi hazırlayan TMTF Genel Koordinatörü Tahsin Ergül ´´ Liglerde kapanan takımları Masa Tenisi´nin kanayan yarası olarak görüyorduk. Olağan Genel Kurul´da da başkanımız bu konuya işaret etmiş ve bu sorunu çözmek istediğimizi belirtmişti. Uzunca bir süredir gündemimizde yer alan bu düzenlemeyi nihayete erdirmiş olduk. Liglerimizde yer alan kulüplerimizin mali yapılarını, kapanma nedenlerini detaylı olarak inceledik. Gördük ki, Masa Tenisi şubesini kapatan kulüplerin yanı sıra tüm faaliyetlerini durduran kulüplerimiz de olmuş. Kamu kulüplerinde yönetici değişmiş, Masa Tenisi şubesini kapatmış. Spor kulüplerinde küçülmeye gidilmiş, Masa Tenisi´ne tırpan vurulmuş. Bireysel çabalar ile spor kulübü kurulmuş ya da kulübün Masa Tenisi faaliyetleri üstlenilmiş ve bir süre sonra bu yük ağır gelmiş´´ dedi.
Son 30 yılda 44´ü süper lig takımı olmak üzere 196 takımın liglerden çekildiğine dikkat çeken Ergül ´´İşte tüm bu yaşanmış ve yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne geçmek için yaptığımız istişareler neticesinde ideal bir çözüm ve yenilik ortaya koymaya çalıştık. Bu düzenleme ile kulüplerimizin sponsorluk süreçlerini kolaylaştırırken, ligde oynama haklarını devretmelerine imkan sağlamış olacağız. Düzenlemenin sadece Masa Tenisi için değil, Türk Sporu için de örnek bir yenilik olacağına inanıyoruz´´ şeklinde konuştu.

Yarışma Talimatında yapılan değişiklikten önce, bir kulübün devredilmesinin yada sponsor almasının oldukça zor bir prosedür gerektirdiğine vurgu yapan Ergül ´´Dernekler ve Spor Kulüplerinin mevzuat ve yönetmelikleri birlikte değerlendirildiği için bir branşın tek başına devredilmesi mümkün olmuyordu. Devir süreci ancak iki kulübün dernekler yönetmeliğine göre birleşmesi ile mümkün oluyordu. Yaptığımız düzenleme ile bir kulüp tüzel kişiliğinde herhangi bir değişiklik yapmadan yani diğer branşlardaki faaliyetlerine devam ederken genel kurul kararı almak suretiyle Masa Tenisi liglerinde oynama hakkını kolayca başka bir kulübe devredebilecektir. Devir şartları iki taraf arasında belirleneceği için hem lig hakkını devir eden hem de devir alan kulüplerin kazanımları olacaktır. Böylelikle liglerimizde pozitif bir sirkülasyon olacak, mali açıdan güçlü ve yatırım yapmaya hazır takımlar liglerimizde yer alacaklardır. Bu sezon düzenlemeyi hep birlikte  yaşayarak yansımalarını göreceğiz ve ihtiyaç halinde kulüplerimizden aldığımız geri dönüşler ile olgunlaştıracağız.  Bu çalışmanın hayata geçirilmesi sürecinde bizlere destek olan başta başkanımız Kerim KOÇ ve yönetim kurulumuz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Camiamız için hayırlı olmasını diliyoruz´´ diye konuştu.